اسید سولفونیک

لورامید
لورامید
دسامبر 24, 2018
ارزیابی کاربرد سديم لوريل اتر سولفات در شستشوی پارچه های پنبه ای تاریخی با استفاده از نمونه های پير شده تسريعی
ژانویه 7, 2019
لورامید
لورامید
دسامبر 24, 2018
ارزیابی کاربرد سديم لوريل اتر سولفات در شستشوی پارچه های پنبه ای تاریخی با استفاده از نمونه های پير شده تسريعی
ژانویه 7, 2019

نام علمی اسید سولفونیک Linear Alkyl Benzen Sulphonic Acid  است که به اختصار آن را LABSA می نامند. اسید سولفونیک یا لابسا یک سورفکتانت آنیونی با فرمول شیمیایی HSO3R است که در بسیاری از مواد شوینده مانند مایع ظرف شویی و پودر لباس شویی به عنوان عامل پاک کننده کاربرد دارد.

اسید سولفونیک به صورت مایع قهواه ایی رنگ می باشد که ویسکوزیته و گرانروی بالایی مانند عسل دارد. رنگ آن از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره تغییر می کند. اگر مقدار LAB در آن زیاد باشد قهوه ای سوخته و یا حتی سیاه خواهد بود که از مرغوبیت کمتری برخوردار است و قهوه ای خیلی روشن نیز به دلیل وجود ناخالصی های نامتعارف مطلوب نمی باشد. بوی آن بسیار کم بوده ولی در عین کم بودن بو نامطلوب می باشد. اگر بوی شدیدی از اسید به مشام برسد دال بر نامرغوب بودن آن است.

لابسا با رنج وسیعی از سورفکتانت های آنیونی، کاتیونی و آمفوتری دیگر سازگاری دارد. این محصول سورفکتانت حد واسط بسیار کارآمدی است که معمولا با انواع قلیا ها خنثی شده و سولفونات ها را تشکیل می دهد که در زمینه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول قابلیت استفاده در محیط های اسیدی را دارا می باشد. سولفونیک اسید يكي از ارزان ترين، مهم ترین و پر مصرف ترین سورفكتانت ‌هاي مصرفي در صنايع شوينده پودری و مایع است.

خواص اسید سولفونیک (ساختار شیمیایی، خواص شیمیایی/فیزیکی)

فرمول اسید سولفونیک

فرمول مولکولی برای اسید سولفونیک H203S و فرمول شیمیایی اسید سولفونیک R-S(=O)2-OH می باشد.

چگالی اسید سولفونیک

چگالی اسید سولفونیک 2.2 گرم بر سانتی‌متر مکعب است.

نقطه جوش سولفونیک اسید

اسید سولفونیک دارای نقطه جوش 167 درجه سانتیگراد است.

PH اسید سولفونیک

اسید سولفونیک یک اسید بسیار قوی است که به دلیل اسیدیته قوی سطح pH آن را نمی توان به طور مستقیم اندازه گیری کرد. مقادیر رایج تخمین های غیرمستقیم و نامشخص هستند.

ساختار اسید سولفونیک

اسید سولفونیک از یک گروه عاملی تشکیل شده است که با یک اتم گوگرد مشخص می شود که دو برابر به یک اتم کربن از هر هیبریداسیون و یک گروه هیدروکسیل متصل است.

جرم مولی سولفونیک اسید

جرم مولی اسید سولفونیک 42 سانتی‌متر مکعب است

آیا اسید سولفونیک در آب محلول است؟

بله، اسیدهای سولفونیک محلول در آب هستند. با این حال، اسید سولفونیک با زنجیره بلند تمایل به نشان دادن ویژگی های شوینده مانند دارد

 

سولفونیک اسید

کاربردهای اسید سولفونیک

اسید سولفونیک در تولید مواد شوینده

اسید سولفونیک در چندین کشور پیشرفته از قرن بیستم به جای صابون استفاده شده است. اسید سولفونیک در تولید مواد شوینده مانند پودر شوینده، پودر لباسشویی، پودر پاک کننده و مایع ظرف شویی استفاده می شود. اسید سولفونیک در ساخت اکثر مواد تمیز کننده خانگی استفاده می شود.

رنگ ها: (Dyes) بسیاری از رنگ های آنتی کوئینون از طریق فرآیند سولفوناسیون تولید می شوند. سولفونیک اسیدها تمایل شدید به پیوند با پروتئین ها و کربوهیدرات ها دارند. اکثر رنگ های قابل شستشو یا از دسته سولفونیک اسیدها هستند و یا گروه عاملی سولفونیل دارند.

کاتالیزورهای اسیدی: از آنجائیکه سولفونیک اسید یک اسید قوی است این اسید به عنوان کاتالیزور استفاده می شود. معمول ترین مثال آن متان سولفونیک اسید و پاراتولوئن سولفونیک اسید است که در شیمی آلی به عنوان عامل چربی دوست (محلول در حلال های آلی) مورد استفاده قرار می گیرد. سولفونیک اسیدهای پلیمری نیز مفید هستند. رزین های Dowex از مشتقات سولفونیک اسید پلی استایرن هستند که برای تبادل آهن (در نرم کردن آ‌ب) مورد استفاده قرار می گیرند. نافیون که یک سولفونیک اسید پلیمری فلوئوردار شده است از اجزاء تبادل کننده پروتون در سل های خورشیدی است.

داروها: داروهای آنتی باکتریال مثل داروهای سولفا (Sulfa drugs) از سولفونیک اسید ساخته می شوند.

باتری: متان سولفونیک اسید برای نگهداری الکترولیت روی – سریم و باتری های سرب – اسید (متان سولفونیک اسید) بکار می رود.

آنالیز اسید سولفونیک

در عکس زیر شما می توانید یک نمونه آنالیز اسید سولفونیک 96 درصد را ببینید.

آنالیز اسید سولفونیک لابسا

 

برگه اطلاعات ایمنی اسید سولفونیک

جهت اطلاع از خطرات احتمالی بر روی اسنان و محیط زیست لطفا برگه اطلاعات ایمنی مواد (MSDS) را مطالعه بفرمایید.

نکات ایمنی در رابطه با اسید سولفونیک

در اینجا اقدامات احتیاطی هنگام استفاده از سولفونیک اسید آورده شده است:

تماس پوست با اسید سولفونیک

اسید سولفونیک در صورت تماس با پوست به صورت خام می تواند باعث سوختگی شدید روی پوست شود. همچنین باعث تحریک پوست، بثورات، خارش و خشکی پوست می شود.
تماس چشمی با اسید سولفونیک

تماس چشمی با اسید سولفونیک می تواند باعث سوختگی و سوزش چشم شود. همچنین می تواند به چشم آسیب برساند. بلافاصله پس از تماس با اسید سولفونیک چشم ها را با آب بشویید.

استنشاق/بلع سولفونیک اسید

اسید سولفونیک پس از استنشاق و خوردن به بدن آسیب می رساند. تمایل به تحریک گلو و بینی دارد.

سولفونیک اسید چگونه ساخته می شود؟

اسید سولفونیک عمدتاً از طریق فرآیند سولفوناسیون به دست می آید که مستلزم افزودن تری اکسید گوگرد و اسید سولفوریک غلیظ است. اسید سولفونیک بیشتر به شکل نمک سدیم استفاده می شود، نیاز به خنثی سازی با کربنات سدیم یا هیدروکسید سدیم دارد.

اسید سولفونیک همچنین می تواند از طریق اکسید کردن ترکیبات آلی گوگردی، واکنش سولفیت های فلزی و آلکیل هالیدها، و واکنش کمپلکس های انیمه تری اکسید گوگرد با ترکیبات آلی فلزی تولید شود.

 

سوالات متداول در رابطه با اسید سولفونیک

سولفونیک اسید برای چه مواردی استفاده می شود؟

اسید سولفونیک کاربردهای مختلفی دارد. می توان از آن برای ساخت مواد شوینده، محصولات محلول در آب و داروسازی استفاده کرد. همچنین می توان از آن به عنوان کاتالیزور استفاده کرد.

اسید سولفونیک در مراقبت از پوست چیست؟

اسید سولفونیک به دلیل توانایی آن در فعال کردن آنزیم های طبیعی پوست که به شکستن پیوند سلول های مرده پوست و سطح پوست کمک می کند تا لایه برداری یکنواخت را تضمین کند، در مراقبت از پوست استفاده می شود.

نام دیگر سولفونیک اسید چیست؟

اسید سولفونیک به نام های لابسا (LABSA) که مخفف Linear Alkyl Benzen Sulphonic Acid شناخته می شود.

آیا اسید سولفونیک بی خطر است؟

اسید سولفونیک می تواند باعث تحریک پوست، ریه و چشم و در شرایط شدید، سوختگی شود. هنگام کار با اسید سولفونیک باید مراقب باشید و اطمینان حاصل کنید که همیشه لباس محافظ به تن دارید. باید تهویه مناسب برای اطمینان از جریان هوای تمیز وجود داشته باشد.

کاربرد اسید سولفونیک در صابون مایع چیست؟

اسید سولفونیک در صابون‌های مایع و شوینده‌ها برای شکستن کشش سطحی موجود بین آب، کثیفی، گریس و سایر اشکال کثیفی برای تمیز کردن موثر استفاده می‌شود.

اسید سولفونیک با چه چیزی واکنش نشان می دهد؟

اسید سولفونیک اغلب با کلرید سدیم واکنش می دهد و هیدروژن کلرید و سولفونات سدیم را تشکیل می دهد.

چرا اسیدهای سولفونیک قوی هستند؟

اسید سولفونیک به دلیل وجود اتم هیدروژن یک اسید قوی است.

چگونه اسید سولفونیک را خنثی کنیم؟

اسیدهای سولفونیک اغلب به شکل نمک سدیم خنثی می شوند. آنها اغلب با کربنات سدیم یا هیدروکسید سدیم خنثی می شوند.

آیا اسید سولفونیک عامل کف کننده است؟

اسید سولفونیک می تواند به عنوان عامل کف کننده استفاده شود.

 

تولید کنندگان اسید سولفونیک در ایران

در ایران به دلیل تولید مطلوب و با کیفیت، اسید سولبفونیک نه تنها واردات نمی شود بلکه صادرات هم داریم.شرکت های مختلفی در ایران اسید سولفونیک تولید می کنند از جمله شرکت های تولید کننده اسید سولفونیک در ایران  می توانیم به شرکت پاکسان،محب روپاک،پدیده شیمی،بهداش،کندر و پاکینه شو می توانیم اشاره کنیم.

بهترین اسید سولفونیک در ایران

یکی از معروف ترین و بهترین برند های تولید کننده اسید سولفونیک در ایزان اسید سولفونیک پاکسان است که تقاضا و محبوبیت بالایی دارد.

اسید سولفونیک از کجا بخریم؟

شرکت صدرا شیمی به صورت تخصصی بر روی توزیع  و فروش اسید سولفونیک در بین تولید کنندگان مواد شوینده فعالیت می کند.از جمله مزیت های خرید از شرکت صدرا شیمی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

1)فروش اسید سولفونیک از 20 کیلو تا تناژ

2)موجودی دایمی و بالای اسید سولفونیک در انبار تهران

3)بارگیری فوری اسید سولفونیک

4)پایین ترین قیمت اسید سولفونیک در بازار

5)داشتن سبد کامل مواد اولیه شوینده مانند تگزاپون،بتایین،لورامید و …

6)بار تاریخ تولید جدید و تازه

جهت خرید اسید سولفونیک می توانید با کارشناسان فروش صدرا شیمی تماس بگیرید.

 

قیمت اسید سولفونیک

قیمت اسید سولفونیک به عوامل متعددی مثل قیمت LAB (که در بورس پتروشیمی عرضه می شود)،میزان صادرات اسید سولفونیک،میزان عرضه تولید کنندگان داخلی و … بستگی دارد.شما می توانید قیمت روز اسید سولفونیک را از کارشناسان فروش صدرا شیمی دریافت کنید.

بسته بندی اسید سولفونیک

اسید سولفونیک در بشکه های 220 یا 200 کیلویی به بازار عرضه می شود.بشکه های اسید سولفونیک از جنس پلی اتیلن و یا بشکه های فلزی هست.توصیه ما خرید اسید سولفونیک در بشکه های پلی اتیلنی می باشد.چرا که اسید سولفونیک خاصیت خورندگی دارد و باعث خورده شدن فلر و وارد شدن ناخالصی به داخل آن می شود.

اسید سولفونیک پاکسان

 

فروش اسید سولفونیک

بازرگانی صدرا شیمی فروشنده اسید سولفونیک پاکسان و محب و … را با مناسب ترین قیمت و با بالاترین کیفیت دارد. جهت مشاوره و استعلام قیمت با کارشناسان فروش تماس حاصل بفرمایید.

مشاوره و استعلام قیمت

تلفن دفتر:

031-91005750

تلفن همراه:

09127309439
5/5 - (2 امتیاز)