سفید کردن دندان

تگزاپون
دسامبر 19, 2018
لورامید
لورامید
دسامبر 24, 2018
hydrogen-peroxide-for-tooth2

دندان های سفید و براق نشان دهندۀ جوانی و سرزندگیست. ولی وقتی که پا به سن می گذاریم و یا موادی مثل تنباکو و یا کافئین مصرف می کنیم، دندان هایمان رنگ زرد و یا تیره به خود می گیرند. اگرچه مصرف خودسرانه و بی برنامه آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) می تواند باعث ایجاد حساسیت در دندان ها شود ولی شما می توانید از آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) رقیق شده که در داروخانه ها موجود است برای سفید کردن دندان هایتان استفاده کنید.

البته در این مقاله، ابتدا توضیحاتی در رابطه با دیگر سفید کننده ها ارائه شده است ولی در صورتی که نتیجۀ مطلوب حاصل نشود، در قسمت های آخر مقاله در مورد استفاده از آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) برای سفید کردن دندان ها اطلاعاتی داده شده است. امیدوارم پس از خواندن این مقاله نتیجۀ مطلوب را بدست بیاورید.

hydrogen-peroxide-for-tooth1

استفاده از سفید کننده های موجود در بازار

با خمیر دندان سفید کننده مسواک بزنید: یک خمیر دندان سفید کننده که در داروخانه یا سوپر مارکت های داخل شهر موجود می باشد تهیه فرمایید. این خمیر دندان ها دارای آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) در ترکیب خود می باشند. هر روز دو بار با خمیر دندان سفید کننده مسواک بزنید و این کار را تا یک ماه ادامه بدهید تا نتیجۀ دلخواهتان بدست آید.

سعی کنید از خمیر دندانی استفاده کنید که دارای حداقل 3.5% آب اکسیژنه در ترکیب خود باشد. این مقدار آب اکسیژنه همان مقدار استاندارد برای آب اکسیژنه می باشد. دقت داشته باشید که اگر مقدار آب اکسیژنه بیشتر از مقدار ذکر شده باشد میزان حساسیت دندان هایتان بیشتر می شود.

– در روز حداقل دو بار با خمیر دندان سفید کننده مسواک بزنید و این کار را تا چهار الی شش هفته ادامه بدهید تا نتیجۀ دلخواهتان را ببینید.
– دقت داشته باشید که خمیر دندان سفید کننده فقط لکه های سطحی ناشی از نوشیدن قهوه و یا سیگار کشیدن را از بین می برد.
– اگر می خواهید اثر بخشی عمیق تر و سریعتری ببینید از دیگر محصولاتی که دارای آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) می باشند استفاده کنید.

 

از قالب های ژلی دندان که از مواد سفید کننده پر شده اند استفاده کنید

hydrogen-peroxide-for-tooth2

گزارشات مبنی بر این است که  قالب های ژلی سفید کننده 3% دندان تاثیری قابل توجهی روی سفید شدن دندان دارد. شما می توانید این قالب را از داروخانه تهیه کنید و یا از دندان پزشک خود بخواهید تا برایتان تجویز کند.

شما هم می توانید قالب های از قبل پر شده ای را تهیه کنید و هم می توانید قالب های خالی را خریده و با مواد سفید کنندۀ مد نظر خود پر کنید. دقت داشته باشید که این نوع قالب ها مناسب برای تمامی دهان ها هستند و سایز خاصی برایشان تعریف نشده است. پس دنبال سایز خاصی نباشید.

بعضی از دندانپزشک ها این امکانات را دارند که برای سایز دهان بیماران خود قالب های ژلی درست کنند. از دندانپزشک خود بپرسید تا در صورت داشتن امکانات لازم، قالب را برای دندان شما درست کرده و مواد داخل آن را نیز به صلاحدید خود تنظیم کند تا نتایج سریعتر و بهتری حاصل آید.

قالب را سه بار در هر روز و هر بار به مدت 30 دقیقه روی دندان خود بگذرید و این کار را برای مدت دو هفته ادامه دهید.

در صورتی که حساسیتی در دندان هایتان مشاهده کردید استفاده از قالب را متوقف کنید. نگران حساسیت نیز نباشید، چرا که بعد از قطع استفاده از قالب، حساسیت نیز از بین می رود. البته با دکتر دندانپزشک خود نیز در رابطه با ادامه استفاده از قالب ها مشورت کنید.

 

از نوارهای سفید کننده دندان استفاده کنید

نوارهای سفید کننده شبیه قالب عمل می کنند با این تفاوت که انعصاف پذیرتر هستند و مادۀ سفید کننده را در خودشان دارند. اگر می خواهید ماده سفیدکننده با لثه هایتان تماسی نداشته باشد می توانید از این نوارها استفاده کنید.
در نظر داشته باشید که نوار های سفید کننده به اندازه قالب های سفید کننده موثر واقع می شوند و نتیجه بهتری نسبت به مسواک زدن دارند.
در نظر داشته باشید که اگر لثه تان حساسیت دارد می توانید از این نوار ها استفاده کنید. روش استفاده نیز بسیار آسان بوده و فقط کافیست که نوار را روی دندان ها و بدون تماس با لثه قرار دهید.
نوار های سفید کننده را بر اساس نتیجه مدنظر خود تهیه کنید. این که می خواهید چقدر دندان هایتان سفید شود و یا دهانتان چقدر حساس به مادۀ سفید کننده می باشد. چرا که در بازار ، بر اساس سرعت و عمق سفید شدن دندان ها و حساسیت دهان، محصولات متفاوتی وجود دارد.
حتما راهنمایی های درج شده روی بسته بندی را مطالعه کنید و بر اساس آنها عمل کنید. در صورتی که میزان حساسیت بالا باشد استفاده از نوار های سفید کننده را متوقف کنید.
hydrogen-peroxide-for-tooth3

 

از ژل های آماده روی مسواک استفاده کنید

بعضی از شرکت ها سفید کننده های آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) را تحت عنوان مسواک یا مداد های آماده سفید کننده ارائه می دهند. این محصولات در قالب مداد سفید کننده و یا بطری محلول بهمراه مسواک به فروش می رسند.

– موارد مختلف را مقایسه کنید تا اثربخشی هر کدام برای شما مشخص شود و برای انتخاب بهترین گزینه به شما کمک کرده باشد.
– ماده را قبل از خواب برای دو هفته استفاده کنید.
– حتما راهنمایی های درج شده روی بسته بندی را مطالعه کنید و بر اساس آنها عمل کنید. در صورتی که میزان حساسیت بالا باشد استفاده از نوار های سفید کننده را متوقف کنید.

 

روش سفید کننده حرفه ای تری را نیز امتحان کنید

دندانپزشک ها روش های حرفه ای تری را برای سفید کردن دندان ها ارائه می دهند و یکی از آنها استفاده همزمان از آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) بهمراه نور یا لیزر می باشد. اگر دندان هایتان خیلی لکه دار شده است و کار زیادی می برد می توانید از دندانپزشک خود این روش را بخواهید.

دقت داشته باشید که دندانپزشک ها از آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) با درصد خلوص 25 الی 40 درصد استفاده می کنند که البته این ماده در بازار موجود نمی باشد.

اگر لثه های حساس دارید برای استفاده از این روش حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید و او را در جریان قرار دهید. او نیز موضوع حساسیت لثه هایتان را در اولویت قرار خواهد داد تا به آنها آسیبی وارد نشود و شما نیز بهترین اثرپذیری را دریافت خواهید نمود.

 

استفاده از سفید کننده های طبیعی دارای آب اکسیژنه

از خطرات استفاده از آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) آگاه باشید

اختلاف نظرات زیادی در رابطه با استفاده از آب اکسیژنه در گرید های غیر تجاری و غیر دارویی برای سفید کردن دندان وجود دارد. استفاده از آب اکسیژنۀ تست نشده روی دندان می تواند باعث حساسیت و دیگر اختلالات روی لثه شود. به هیچ عنوان از آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) صنعتی یا درصد بالا برای این منظور استفاده نکنید و در رابطه با این موضوع حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید.

دقت داشته باشید که اگرچه این روش ها بسیار ارزان می باشند ولی اگر آسیبی وارد شود هزینه درمان ممکن است بسیار گران تمام شود.

حتما از درصد پایین آب اکسیژنه (حد اکثر محلول 3.5% پراکسید هیدروژن) برای این موضوع استفاده کنید.

 

با آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) دهانشویه کنید

دهانشویه کردن با آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) برای مدت حدودا 30 ثانیه و برای مدت طولانی می تواند بسیار مفید واقع گردد، باعث سفید شدن دندان هایتان شود و از رشد باکتری ممانعت کند.
از محلول 2 الی 3.5 درصد برای این منظور استفاده کنید. اگر درصد محلول از ارقام مذکور بالاتر باشد خطرات زیادی را می تواند در پی داشته باشد.

– یک پیمانه آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) را با همان مقدار آب مخلوط کنید.
– به مدت 30 ثانیه الی 1 دقیقه با محلول بدست آمده دهانشویه کنید.
– پس از اتمام دهانشویه و یا احساس سوزش، دهان خود را با آب بشورید.
– حتما و حتما از بلعیدن محلول خودداری کنید چرا که خطرات زیادی را در پی دارد.
– حتما آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) تجاری و دارویی را خریداری کنید.

 

درست کردن خمیر آب اکسیژنه و جوش شیرین

می توانید از خمیر آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) و جوش شیرین برای سفید کردن دندان استفاده کنید.

اطمینان داشته باشید که از آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) 2 الی 3.5 درصد استفاده می کنید.
چند قاشق جوش شیرین را با مقداری آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) مخلوط کنید تا خمیری سفت مانند بدست آید.

با خمیر بدست آمده بصورت حرکت دایره ای دندان خود را مسواک بزنید.
برای چند دقیقه مسواک بزنید و یا خمیر را روی دندان خود قرار دهید تا بهترین نتیجه حاصل آید.
دهان خود را با آب بشورید و خمیر را از دندان خود پاک کنید.

 

اگر ممکن باشد از موادی که دندان هایتان را کثیف می کنند پرهیز کنید

اگر در حال استفاده از محصولات دارای آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) هستید سعی کنید از هر چیزی که دندان هایتان را کثیف می کنند دوری کنید. در صورت استفاده نیز بلافاصله دندانتان را با آب بشورید. موادی که دندان را کثیف می کنند عبارتند از:

قهوه، چای، مشروبات الکلی، نوشابه های بدون الکل، توت فرنگی، بلوبری، تمشک،…

 

 

Rate this post