سورفکتانت چیست

انواع خاک بستر گربه
انواع خاک بستر گربه و روش تولید آن
آوریل 10, 2022
مواد شوینده اهمیت بسیار بالایی در زندگی امروزی دارند
کدام را بخریم؟ مواد شوینده ایرانی یا خارجی؟
ژانویه 7, 2024
ویژگی‌های مهم سورفکتانت

ویژگی‌های مهم سورفکتانت

سورفکتانت نوعی ماده شیمیایی بسیار پرکاربرد است که امروزه در بسیاری از صنایع مختلف مورداستفاده قرار گرفته و دارای کاربردهای گسترده‌ای است. این محصولات دارای انواع مختلفی هستند که هریک از آنها دارای کاربردها و خواص مخصوص به خود هستند. یکی از اصلی‌ترین صنایعی که امروزه از این محصولات شیمیایی در آن به طور گسترده‌ای استفاده می‌شوند صنعت تولید مواد شوینده است. دقت داشته باشید که امروزه به این محصولات فعال‌کننده سطحی نیز گفته می‌شود که نشان‌دهنده عملکرد آنهاست.

زمانی که قصد خرید این محصولات را دارید باید ابتدا با آنها به خوبی آشنا شده و اطلاعات خوبی را درباره کاربردهایی که به شما ارائه می‌دهند نیز به دست بیاورید. ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره این فعال کننده‌های سطحی صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم علاقه‌مند به خرید و استفاده از این مواد شیمیایی هستید یا این که قصد دارید بیشتر با آنها آشنا شوید مطالعه ادامه این مطلب می‌تواند برای شما مفید و کاربردی باشد.

 

سورفکتانت و اهمیت آن در صنایع

سورفکتانت و اهمیت آن در صنایع

آشنایی کامل با سورفکتانت و اهمیت آن در صنعت

سورفکتانت چیست؟ این ماده در واقع یک ماده شیمیایی بسیار کاربردی است که در زمان توزیع شدن یک فاز از یک ماده در فاز دیگر می‌تواند سرعت توزیع را افزایش دهد و از این نظر مفید واقع شود. در واقع زمانی که دو ماده مثلا یک ماده جامد و یک ماده مایع در مقابل هم قرار می‌گیرند کشش سطحی میان آنها به وجود می‌آید. حال اگر شما بتوانید از سورفکتانت در زمان برخورد این دو ماده استفاده کنید می‌توانید کشش سطحی که میان آنها وجود دارد را به میزان زیادی کاهش دهید.

این قابلیت دارای مزایای بسیار زیادی در صنعت است و می‌تواند در زمان تغییر فاز مواد بسیار کاربردی واقع شود. از طرف دیگر نباید فراموش کنید که این فعال‌کننده های سطحی دارای مدل های مختلفی هستند و در حال حاضر محصولات مختلفی را می‌توان یک سورفکتانت در نظر گرفت. شاید برای شما جالب باشد که بدانید این محصولات یکی از مهمترین عوامل پاک کننده هستند. آنها در انواع محصولات و مواد شوینده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

زمانی که این مواد با پارچه برخورد می‌کنند در آن نفوذ کرده و قادر خواهند بود تا آلودگی‌ها را سست کرده و از پارچه جدا کنند. به همین علت نیز استفاده از آنها در مواد شوینده بسیار رایج است.

 

ویژگی‌های مهم سورفکتانت

ویژگی‌های مهم سورفکتانت

با ویژگی‌ها و مزایای سورفکتانت بیشتر آشنا شوید

یکی از ویژگی های شیمیایی و بسیار مهم این فعال کننده های سطحی این است که یک سر آنها آب گریز بوده و سر دیگر آنها آب دوست است. نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که حتما باید بین این دو سر تعادل وجود داشته باشد. برای بررسی این میزان تعادل نیز از یک معیار خاص استفاده می‌شود که به آن HLB گفته می شود. پس زمانی که قصد خرید انواع فعال کننده های سطحی را دارید حتما باید این معیار را نیز مدنظر قرار دهید. به طور کلی ساختار این مواد شیمیایی از یک دم و یک سر تشکیل شده است.

در بخش های قبلی اشاره کردیم که سورفکتانت دارای انواع مختلفی است که هر یک از آنها دارای ویژگی ها و خواص مخصوص به خود هستند. دقت داشته باشید که با وجود تفاوت های جزئی در بخش های دیگر ولی معمولا دم انواع این مواد فعال کننده سطحی مشابه یکدیگر بوده و تفاوت آن چنانی با هم ندارند. از طرف دیگر برخی از انواع این محصولات از جمله نوع یونی آنها دارای بار نیز هست؛ ولی سایر انواع این مواد شیمیایی بار الکتریکی خاصی ندارند.

 

انواع مختلف سورفکتانت

انواع مختلف سورفکتانت

آشنایی با انواع سورفکتانت

امروزه می‌توان سورفکتانت را به انواع مختلفی تقسیم بندی کرد که هر یک از آنها دارای ساختار و ویژگی‌های مخصوصی هستند. محصولات غیر یونی یکی از رایج ترین انواع این مواد شیمیایی به شمار می‌آیند که از جمله آنها می‌توان به Nonoxynol-9، اسپن، پلی سربات و محصولات این‌چنینی اشاره کرد. این محصولات در انواع مواد شوینده، افزودنی‌های غذایی و مواد معطر استفاده می‌شوند. فعال‌کننده های سطحی آنیونی از دیگر انواع این فعال‌کننده‌ها به شمار می‌آیند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فعال‌کننده‌های سطحی آنیونی این است که در آنها از گروه‌های عاملی آنیونی استفاده شده که از جمله این گروه‌های عاملی می‌توان به فسفات و سولفات اشاره کرد. ‌‌از جمله انواع مختلف این فعال‌کننده‌های سطحی که امروزه به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان به مواردی مانند آلکیل بنزن سولفونیک اسید یا اسید سولفونیک (LABS) و الکل اتر سولفات ها مثل سدیم لوریل اتر سولفات یا تگزاپون (SLES) اشاره کرد. این محصولات کاربردهای مهمی مانند استفاده از انواع شامپو مو و حمام، پودر لباسشویی و مایع ظرف‌شویی و … دارند.

فعال‌کننده‌های سطحی کاتیونی نیز یکی از انواع سورفکتانت هستند. امروزه شما می‌توانید از آنها به عنوان ضدباکتری و قارچ کش استفاده کنید. یکی از رایج‌ترین انواع محصولاتی که در این حوزه وجود دارند بنزالکونیوم کلراید است که در حال حاضر در صنایع مختلفی از آن استفاده می‌شود.

فعال‌کننده‌های سطحی غیر یونی در واقع مواد شیمیایی هستند که شامل بار نیستند. معمولا از این نوع فعال‌کننده‌ها در تولید و ساخت انواع شامپوهای بدن و مو استفاده می‌شود. آمفوتریک از دیگر انواع این محصولات به شمار می‌آید که در آن میزان بار مثبت و منفی به یک اندازه است و همین عامل نیز خواصی را برای این مواد شیمیایی به همراه می‌آورد. اصلی‌ترین ویژگی‌ آنها این است که به میزان زیادی به PH حساس هستند.

نکاتی درباره سورفکتانت

نکاتی درباره سورفکتانت

نکات مهمی که باید درباره سورفکتانت بدانید

شاید بتوان گفت یکی از مهم‌ترین کاربردهایی که سورفکتانت دارد این است که از آن برای جداکردن آلودگی‌ها از جمله انواع چربی از روی سطوح مختلف مانند پارچه استفاده می‌شود. یک نکته بسیار مهم دیگر درباره این مواد شیمیایی این است که معمولا شما در ساختار آنها می‌توانید زنجیره های فلوروکربن را نیز مشاهده کنید. نکته جالب تر این است که امروزه نسخه های پیشرفته تر و با ساختارهای متفاوت تری از این مواد شیمیایی نیز تولید می‌شود که در صورت نیاز می‌توانید از آنها هم استفاده کنید.

معمولا برای تولید و ساخت انواع این مواد شیمیایی از ماده‌ای به نام میسل نیز استفاده می‌شود که در بخش دم آنها قرار می‌گیرد.

نتیجه‌گیری

سورفکتانت یکی از مواد شیمیایی بسیار پرکاربرد است که با نام فعال کننده سطحی نیز در ترکیبات شیمیایی شناخته می‌شود. این ماده شیمیایی دارای انواع مختلفی است که از جمله آنها می‌توان به انواع یونی، غیر یونی، آنیونی و … اشاره کرد. این محصولات امروزه در صنایع مختلفی از جمله تولید و ساخت انواع شوینده ها مورد استفاده قرار گرفته و کاربرد دارند. در صورتی که علاقه مند هستید تا این مواد شیمیایی را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت خریداری کنید می توانید با کارشناسان فروش صدرا شیمی تماس بگیرید.

منابع:

https://www.britannica.com

https://www.biolinscientific.com

Rate this post