آب ژاول

sulfuric-acid
اسید سولفوریک
سپتامبر 11, 2018
اسید-کلریدریک
اسید کلریدریک
سپتامبر 11, 2018
آب-ژاول-

آب-ژاول-

سدیم هیپوکلریت (Sodium hypochlorite) ماده ای شیمیایی با فرمول NaClO است. نام تجاری آن آب ژاول است که به عنوان یکی از رایج ترین سفید کننده ها شناخته می شود. آب ژاول محلولی حاوی حدود 5 درصد هیپوکلریت سدیم در آب است. رنگ آن نزدیک به زرد و طعم و بوی آن تند است. مزيت آب ژاول اين است که خاصيت ضدعفوني کننده نيز دارد زيرا يک سفيدکننده کلردار است.

آب ژاول که در بازار به عنوان مایع سفید کننده یا وایتکس شناخته می‌شود، محلولی است که برای گندزدایی، سفیدکردن و بوزدایی به کار می‌رود. افزودن مقدار کمي پربورات به آب ژاول، قدرت سفيدکنندگي آن را افزايش مي‌دهد. البته بايد توجه داشت که محلول هيپوکلريت سديم ناپايدار است و در مجاورت نور و گرما تجزيه شده و اکسيژن آزاد مي‌کند و در نتيجه از شدت عمل آن کاسته مي‌شود لذا بايد آن را در ظروف مات و دور از گرما نگهداري کرد. آب ژاول طبق فرمول زیر تجزيه مي‌شود.

NaOCl —> NaCl + O2

 

آب-ژاول-

روش تولید آب ژاول

  1. واکنش سود سوز آور با گاز کلر

متداول‌ترين روش براي تهيه هيپوکلريت سديم ، عبارت از عبور دادن گاز کلر از درون محلول قليايي سديم هيدروکسيد مي‌باشد که در نتيجه آن ، کلر بطور همزمان هم اکسيد ( به فرم -OCl ) و هم احيا ( به فرم -Cl ) مي‌گردد. فرمول واکنش به شرح زير است:

Cl2 + 2NaOH —-> NaCl + NaOCl + H2O

  1. الکترولیز محلول NaCl

روش وسيع ديگري که براي تهيه هيپوکلريت سديم استفاده مي‌شود، الکتروليز محلول غليظ نمک سديم کلريد است. اين سلولهاي الکتروليتي ، ديافراگم يا غشائي نداشته و در جريان بالا و در محلولي نسبتا خنثي بکار گرفته مي‌شوند. اين سلول‌ها جهت بکار گيري در درجه حرارت پائين طراحي مي‌شوند که محلول سود سوزآور کاتد را به تماس با کلر متصاعد شده از آند در مي‌آوردند.

  1. واکنش سدیم بی کربنات با کلسیم هیپوکلریت

روش ديگري براي تهيه سديم هيپوکلريت مي‌باشد که فرمول واکنش به شرح زير مي‌باشد:

Na2CO3 + Ca(OCl)2 —-> 2NaOCl + CaCO3

 

موارد مصرف و کاربرد آب ژاول

  • آب ژاول را برای گندزدایی و بو زدایی مورد استفاده می باشد .
  • ازآب ژاول در صنعت به عنوان رنگ‌زدا و خمیر کاغذ استفاده می‌شود.
  • محلول هیپوکلریت (آب ژاول) تمام میکروب‌ها اعم از قارچ، ویروس و باکتری را نابود می‌کند.
  • ماده دفع بو در لبنیات ها، مخازن آب، دفع فاضلاب‌ها و نیز از آن در ضد عفونی کردن آزمایشگاههایی که در معرض ویروس هپاتیت هستند (مثل همودیالیز) و اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی استفاده می‌شود.
  • همچنین از محلول رقیق‌تر آن در شستشوی زخم‌های آلوده که باز تازه نباشند، استفاده می‌شود.
  • اکسید کلرید سدیم بعنوان سفید کننده برای پنبه ، کتان ، چتائی ، ابریشم مصنوعی ، خمیر کاغذ و مرکبات مفید است در حقیقت بیشترین کلر خریداری شده جهت سفید کردن محصولات سلولزی قبل از استفاده به هیپوکلریت تغییر داده می‌شود.
  • وایتکس محلولی است که مقداری از هیپوکلریت سدیم در آب حل کرده که نسبت به مصارف مختلف مقداراین ماده تغییرمیکند.

 

موارد ایمنی

آب ژاول، باعث از بين رفتن پشم مي‌شود، به همین منظور باید در شستشوی البسه پشمی با استفاده از آب ژاول دقت کرد.

خيساندن زياد پارچه‌ها در آب ژاول سبب ضعيف شدن الياف آنها مي‌شود.

آب ژاول، سبب خوردگي فلزات و وسايل فلزي مي‌شود.

آب ژاول، ماده اي بسيار سمي است و نبايد آن را در محيطهاي بسته بکار برد و از بکار بردن آن به همراه جوهر نمک و موادي مثل آن نيز بايد جدا خودداري کرد (يعني هميشه آن را به تنهايي و بدون مخلوط با پاک کننده‌هاي ديگراستفاده کنيد). زيرا اين دو با هم، گاز بسيار سمي و کشنده کلر را تشکيل مي‌دهند.

ماده موثر آب ژاول (سديم هيپوکلريت)، پوست، چشم و ريه‌ها را تحريک مي‌کند و به آنها آسيب مي‌رساند، لذا از تماس مستقيم آن با پوست و چشم بايد پرهيز کرد.

قیمت آب ژاول

صدرا شیمی توانایی تامین آب ژاول با مناسب ترین قیمت در بازار را داراست.

فروش آب ژاول

جهت خرید آب ژاول با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید.

مشاوره و استعلام قیمت

تلفن دفتر:

031-91005750

تلفن همراه:

09127309439
5/5 - (1 امتیاز)