اسید سولفونیک

لورامید
لورامید
دسامبر 24, 2018
ارزیابی کاربرد سديم لوريل اتر سولفات در شستشوی پارچه های پنبه ای تاریخی با استفاده از نمونه های پير شده تسريعی
ژانویه 7, 2019
اسید-سولفونیک

اسید-سولفونیک

اسید سولفونیک سورفاکتانت آنیونی با قدرت شویندگی و سازگاری با رنج وسیعی از سورفاکتانت های آنیونی، کاتیونی و آمفوتری دیگر می باشد. این محصول سورفاکتانت حد واسط بسیار کارآمدی است که معمولا با انواع قلیا ها خنثی شده و سولفونات ها را تشکیل می دهد که در زمینه های مختلفی مورد استفاده است. این محصول قابلیت استفاده در محیط های اسیدی را دارا می باشد. اين ماده يكي از ارزان ترين، مهم ترین و پر مصرف ترین سورفكتانت ‌هاي مصرفي در صنايع شوينده های پودری و مایع است.

فرمول عمومی این اسید HSO3R که R می‌تواند متان یا بنزن و … باشد. اسید سولفونیک محلول در آب، غیر فرار و جاذب رطوبت است که به عنوان عوامل امولسیون کننده، مواد افزودنی و روغن های روان ‌کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

Linear Alkyl Benzen Sulphonic Acid نام علمی این اسید است که به اختصار آن را LABSA می نامند. از ویژگی های ظاهری این ماده می توان به ویسکوزیته ی بسیار بالای آن اشاره نمود که تقریباً مانند عسل ویسکوز می باشد. رنگ آن از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره تغییر می کند. اگر مقدار LABS در آن زیاد باشد قهوه ای سوخته و یا حتی سیاه خواهد بود که از مرغوبیت کمتری برخوردار است و قهوه ای خیلی روشن نیز به دلیل وجود ناخالصی های نامتعارف مطلوب نمی باشد. بوی آن بسیار کم بوده ولی در عین کم بودن بو نامطلوب می باشد. اگر بوی شدیدی از اسید به مشام برسد دال بر نامرغوب بودن آن است.

سولفونیک اسید

کاربردهای اسید سولفونیک

اگرچه هم سولفونیک اسیدهای آریل و هم آلکیل شناخته شده هستند، ولی بیشتر کاربردهای آنها مربوط به مشتقات آروماتیک آن هاست.

مواد شوینده و سورفکتانت ها: شوینده ها و سورفکتانت ها موادی هستند که شامل مواد متعدد قطبی و غیر قطبی هستند. به طور سنتی، صابون ها که از اسیدهای چرب تولید می شوند سورفکتانت های قطبی هستند. از اوایل قرن 20 در جوامع پیشرفته مصرف اسید سولفونیک باعث کاهش چشمگیری در مصرف صابون ها گردید. برای مثال سالیانه 2 میلیون کیلوگرم آلکیل بنزن سولفانات به اهداف مختلف تولید شد. لیگنین سولفونات ها که از سولفوناسیون لیگنین حاصل می شود در مایعات و گل حفاری و به عنوان افزودنی در نوع خاصی از بتون مورد استفاده قرار می گیرد.

رنگ ها: (Dyes) بسیاری از رنگ های آنتی کوئینون از طریق فرآیند سولفوناسیون تولید می شوند. سولفونیک اسیدها تمایل شدید به پیوند با پروتئین ها و کربوهیدرات ها دارند. اکثر رنگ های قابل شستشو یا از دسته سولفونیک اسیدها هستند و یا گروه عاملی سولفونیل دارند.

کاتالیزورهای اسیدی: از آنجائیکه سولفونیک اسید یک اسید قوی است این اسید به عنوان کاتالیزور استفاده می شود. معمول ترین مثال آن متان سولفونیک اسید و پاراتولوئن سولفونیک اسید است که در شیمی آلی به عنوان عامل چربی دوست (محلول در حلال های آلی) مورد استفاده قرار می گیرد. سولفونیک اسیدهای پلیمری نیز مفید هستند. رزین های Dowex از مشتقات سولفونیک اسید پلی استایرن هستند که برای تبادل آهن (در نرم کردن آ‌ب) مورد استفاده قرار می گیرند. نافیون که یک سولفونیک اسید پلیمری فلوئوردار شده است از اجزاء تبادل کننده پروتون در سل های خورشیدی است.

داروها: داروهای آنتی باکتریال مثل داروهای سولفا (Sulfa drugs) از سولفونیک اسید ساخته می شوند.

باتری: متان سولفونیک اسید برای نگهداری الکترولیت روی – سریم و باتری های سرب – اسید (متان سولفونیک اسید) بکار می رود.

برگه اطلاعات ایمنی اسید سولفونیک

جهت اطلاع از خطرات احتمالی بر روی اسنان و محیط زیست لطفا برگه اطلاعات ایمنی مواد (MSDS) را مطالعه بفرمایید.

 

فروش اسید سولفونیک

بازرگانی صدرا شیمی توانایی تامین اسید سولفونیک پاکسان، بهداش و … را با مناسب ترین قیمت و با بالاترین کیفیت دارد. جهت مشاوره و استعلام قیمت با کارشناسان فروش تماس حاصل بفرمایید.

مشاوره و استعلام قیمت

تلفن دفتر:

031-32615750
031-32615691

تلفن همراه:

09127309439
09365419819

 

5/5 - (2 امتیاز)